
Marjukka Tepponen laulaa La Bohèmen neljä viimeistä esitystä Jyväskylässä. Tepponen lauloi marraskuussa Mimin roolin jo Rijekassa yhteistuotannossa.
Nyt hän palaa Suomeen ja Jyväskylään menestyksekkäältä vierailulta USA:sta Seattlen oopperasta, jossa hän lauloi Jevgeni Oneginin Tatjanan roolin ja sai esityksistään erinomaiset arviot.
Tepponen aloitti oopperauransa Jyväskylässä Guisepe Verdin La Traviata -oopperan Violettan roolissa vuodenvaihteessa 2008-2009, ja on sen jälkeen tehnyt runsaasti merkittäviä rooleja ulkomailla ja kotimaassa esiintyen säännöllisesti isoissa rooleissa Suomen kansallisoopperassa ja Savonlinnan oopperajuhlilla. Viime vuonna Tepponen lauloi Kansallisoopperassa Kuusiston Jää -oopperan pääroolin (Mona) ja Woglinden roolin Wagnerin Reininkullassa.
La Bohèmen neljä viimeistä esitystä ovat torstaina 30. tammikuuta, perjantaina 31. tammikuuta, perjantaina 7. helmikuuta sekä lauantaina 8. helmikuuta. Esityksiin on vielä lippuja jäljellä.